Mustafa Kemal Atatürk

Rumelihisarüstü’nün çehresi değişiyor

03 Temmuz 2012 / 03 Temmuz 2012
Mahalle : Tüm Sarıyer
İlçemize her geçen gün yeni değerler kazandıran Sarıyer Belediyesi, Rumelihisarüstü’nde de yeni bir çalışmaya başlıyor. Yakında hayata geçirilecek Nispetiye Caddesi Düzenleme Projesi’nin sunumu, semt sakinlerinin katılımıyla Duatepe Parkı’nda gerçekleştirildi. 
 
Sarıyer Belediyesi-Anadolu Efes Grubu ortaklığıyla önümüzdeki günlerde başlanacak çalışmanın proje sunumu öncesinde Sarıyer Belediyesi Fen İşleri Müdürü Bülent Doğan, slayt gösterisi eşliğinde, bugüne kadar yapılan çalışmalarla ilgili verileri aktardı. Doğan’ın ardından Anadolu Efes Grubu adına Buket Müftüoğlu, proje sunumunu gerçekleştirdi. 

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampusu girişindeki orta refüjden başlayarak Yıldız Teknik Üniversitesi Hisar Kampusu’na kadar devam edecek olan düzenleme çalışmasına ilişkin bilgileri görsel sunumla birlikte aktaran Müftüoğlu, daha önce bazı kentlerde pilot uygulama olarak lokal çalışmalar yaptıklarını ancak Türkiye genelinde en büyük çalışmanın Rumelihisarüstü’nde yapılacağını belirtti. Sunumda, öncelikle yağmur suyu kanallarının da içinde olduğu altyapı çalışmalarının tamamlanacağı, sonrasında cadde düzenlemesine geçileceği bildirildi. 

Meydana 19 Mayıs Heykeli yapılacak

Proje kapsamında engelli yurttaşlarımızın yaşam kalitesini artırmak amacıyla engelli yolları ve kaldırımlarda kabartma granit uygulamaları yapılacağını dile getiren Müftüoğlu, caddeye dekoratif bir görünüm kazandırmak ve şehir siluetiyle uyumuna dikkat çekmek amacıyla semt dokusuna adapte edilecek malzemelerle çalışılacağını vurguladı. Tek yönlü park uygulaması içerisinde araç park alanlarının projede yer aldığını kaydeden Müftüoğlu, gece aydınlatmalarının da yine kent estetiğini yansıtacak ekipmanlarla oluşturulacağını ifade etti. Müftüoğlu, Rumelihisarüstü Meydanı’na 19 Mayıs Heykeli yapılacağını da sözlerine ekledi. 

Genç: Yaşamı kolaylaştıracak projeler hazırlıyoruz

Sunumun ardından Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi. Sözlerine başlarken, “Gönlü güzel insanların yapamayacağı şey yoktur. Biz önce bu gönül güzelliğini ortaya koyuyoruz. Fakat en önemlisi ne yaptığımızı biliyoruz. Göstermelik işler yerine gerçekten altyapısından başlayarak, çok uzun yıllar dayanacak ve yurttaşlarımızın kullanırken rahat edeceği çalışmaları uygulamaya koyuyoruz” diyen Başkan Genç, “Biz, yaşamı kolaylaştıracak projeler hazırlıyoruz. Gecekondular yerine ben dağlar, tepeler tanımını daha çok seviyor ve kullanıyorum. Dağlarda, tepelerde sular sel olur aşağılara bir nehir gibi akardı. Şimdi en uç noktadan, Kocataş’tan başlayarak yağmur suyu kanalları yapıyoruz. Bırakın insanları, arabalar bile yolda gitmekte zorlanırdı. Şimdi bu derdi ortadan kaldıracak çalışmaları başlattık, bu taraflara doğru geliyoruz” dedi. 

“Artık kum torbaları yok!”

Göreve geldiği zamanlarda, su basmasın diye Başkanlık Binası’nın önünde kum torbaları olduğunu vurgulayan Genç, “Artık kum torbaları yok; çünkü Başkanlık Binası’nı su basmıyor! Neden basmıyor? Çünkü artık yağmur suları kanallarla yerin altına iniyor. Olması gereken buydu, yaptık. Ve tüm mahallelerimizde de bunu uygulamaya devam ediyoruz.” ifadesini kullandı.  

Sarıyer’de yoğun bir şekilde merdiven, çatı ve istinat duvarı çalışması yapıldığına da işaret eden Sarıyer Belediye Başkanı Genç, önemli olanın yurttaşların yaşamına kolaylık kazandırmak olduğunu her zamanki gibi bir kez daha yineledi. 

Başkan Genç, yakın zamanda projelendirilen Reşitpaşa ve Ömürtepe park ve çevre düzenlemesi çalışmalarının özellikle engellilerin hayatlarına olumlu değişimler getireceğini belirterek, “Engelleri ne olursa olsun; bütün engellilerin kullanabileceği yollar yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz” dedi. 

Çalışmalar Eylül ayı sonunda tamamlanacak

Konuşmasının son bölümünde, akşamın konusu olan Nispetiye Caddesi Düzenleme Projesi’yle ilgili görüşlerini dile getiren Genç, Rumelihisarüstü’nün çok ciddi bir sosyal yaşam merkezi olduğunun altını çizdi. Cadde ve caddeye açılan sokaklarda geçmişten bugüne önemli sorunlar yaşandığına değinen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Burada, özellikle semt pazarına ilişkin yaptığımız düzenlemelerle bir rahatlama sağlandı. Caddeninse, mutlaka yeniden yapılandırılması gerektiğini, caddede dükkânı bulunan esnaf arkadaşların da olduğu toplantılarda pek çok kez konuştuk. Ve sonunda başlıyoruz. Bu cadde, Hisarüstü’ne çok yakışacak, özellikle de 19 Mayıs Heykeli meydanımıza çok yakışacak. Eylül ayının sonunda çalışmamız sona erecek. Herkese hayırlı olmasını diliyorum.”  

Fotoğraf Galerisi