Mustafa Kemal Atatürk

Öğrencilerden “Ahde vefa”

19 Mart 2012 / 19 Mart 2012
Mahalle : Tüm Sarıyer

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, İstinye Ufuk Okulları ev sahipliğinde düzenlenen Özdemir Sabancı Emirgan Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı “Çanakkale Şehitleri Anma Töreni” etkinliğine katıldı.

Dünya tarihinin en önemli olaylarından biri olarak kabul edilen Çanakkale Deniz Savaşı’nın 97. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen anma etkinliği Ufuk Okulları, Özdemir Sabancı Emirgan Anadolu Lisesi ve çevre okullardan gelen öğrencilerle gerçekleştirildi. Başta Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimiz için yapılan saygı duruşu ve hep bir ağızdan söylenen İstiklal Marşı ile başlayan törenin açılış konuşmasını Özdemir Sabancı Anadolu Lisesi Müdürü Hasan Çınar yaptı. Çınar’ın ardından kürsüye gelen Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürü Celal Yılmaz Gültekin, coşkulu ve büyük alkış alan konuşmasında Çanakkale Deniz Savaşı’nın Türk ve dünya milletleri açısından önemine değinirken sözlerine, “72 buçuk milletin topyekün taarruza geçtiği Çanakkale’yi basit bir nizamiye kapısı sanan düşmanlar, Türk askerinin azmine ve gücüne karşı gelemediler. Çanakkale’de bizlerle göğüs göğüse çarpışarak bizi alt edemeyen düşman bugün bizi içten yıkmanın gayretleri içerisindedir. Cephede omuz omuza savaşan vatan evlatları bu oyunu da bozacaktır” şeklinde devam etti.

Çanakkale Deniz Savaşı ile ilgili yapılan barkovizyon gösterisinin ardından kürsüye gelen Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman, 97 yıl önce Çanakkale’de bizler için savaşan Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum dedi.

İnanmışlık, dostluk ve dayanışma…

Çanakkale şehitlerini anma programı çerçevesinde bir konuşma yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, o gün silahları ve toplarıyla topraklarımıza saldıran düşmanın bugün tarihimize, kültürümüze saldırdığını ve bizlerin bu yeni savaşla mücadele etmek için daha bilgili daha akıllı olmamız ve bilimin ışığından ayrılmamamız gerektiğinin altını çizdi. Türk Anası’nın evladına verdiği vatan ve millet sevgisinin önemine de değinen Başkan Genç, “O dönemde asker analarının verdiği vatan ve yurt sevgisi olmasaydı bugün bu sıralarda oturamazdık” diye konuştu. Çanakkale’de bizi zafere ulaştıran bir diğer etkeninde inanmak, dostluk ve dayanışma olduğunu söyleyen Genç, öğrencilere birlik ve beraberlikten vazgeçmemelerini öğütledi.

Törene, Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in yanı sıra Başkan Yardımcıları Adnan Ayber, Mehmet Metilli, İlçe Milli Eğitim Müdürü Celal Yılmaz Gültekin, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Namık Şişman, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Yavuz Acar, Sarıyer Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürü Rıza Öztürk, Okul müdürleri, çok sayıda öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Öğrenciler tarafından sunulan oratoryo ve tiyatro gösterilerinin ardından 97 yıl önce cephede Türk askerinin kumanyası olan çorba, üzüm hoşafı ve kuru ekmek ikram edildi.

 

Fotoğraf Galerisi