Mustafa Kemal Atatürk

“Kentsel Dönüşüm” halk toplantısında masaya yatırıldı

25 Mayıs 2012 / 25 Mayıs 2012
Mahalle : Tüm Sarıyer
Türkiye’nin, özellikle de büyük şehirlerin ortak sorunu olarak sürekli gündemde olan kentsel dönüşüm konusunda, Sarıyer Belediyesi’nin ürettiği çağdaş ve halktan yana konut politikaları, ilçemizin farklı mahallelerinde düzenlenen toplantılarla yurttaşlara anlatılmaya devam ediliyor. İnsanımızı, uzun yıllar boyunca kök saldığı topraklardan koparma düşüncesine karşı “Yerinde Dönüşüm” modelini ortaya koyan ve bu eksende projeler üreten Sarıyer Belediyesi, toplumsal uzlaşma alanında önemli mesafeler kat ediyor. Bu amaç doğrultusunda Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’nde gerçekleştirilen halk toplantısında mahalle sakinleriyle bir araya gelinerek, bir durum değerlendirmesinde bulunuldu. 

Eyidoğan: Yasalar, soru işaretleriyle dolu

CHP İstanbul 2. Bölge Milletvekilleri Prof. Haluk Eyidoğan ve Aykut Erdoğdu, CHP Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcıları Sevgi Atalay ve Adnan Ayber, CHP Sarıyer Belediye Meclisi-İl Genel Meclisi Üyesi Gökan Zeybek, Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Koruma ve Güzelleştirme Derneği yönetici ve üyeleri, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve semt halkının katıldığı toplantıda ilk konuşmayı CHP İstanbul 2. Bölge Milletvekili Haluk Eyidoğan yaptı. Prof. Eyidoğan, hükümetin kentsel dönüşüm kapsamında meclisten geçirdiği yasaların hukuki açmazlarını ön plana çıkardığı konuşmasında, insanın en temel haklarından biri olan barınma hakkının, merkezi yönetim erki tarafından hiçe sayıldığının altını çizdi. Özellikle rantiyenin yüksek olduğu Boğaz semtlerinde bu durumun daha da net şekilde görüldüğünü ifade eden Eyidoğan, “Yasalar, yanıtı olmayan soru işaretleriyle dolu” diyerek, çıkarılan afet yasasıyla birlikte, zemininde jeolojik olarak tehdit unsuru bulunmayan yapıların da dönüşüm planlarına dâhil edildiğine ve yurttaş mağduriyetinin artırıldığına dikkat çekti. 

Erdoğdu: Sizlerin hakkını sonuna kadar arayacağız

Eyidoğan’ın ardından yine İstanbul 2. Bölge Milletvekillerinden Aykut Erdoğdu bir konuşma gerçekleştirdi. Sözlerine “Kentsel dönüşüm adı altında insanların yuvalarına göz dikilmesine kesinlikle karşıyız, bu bizim ahlâki anlayışımız” şeklinde başlayan Erdoğdu, hükümetin geride kalan 10 yıl boyunca ortaya koyduğu genel politikaları da eleştirdiği konuşmasında, yaratılan büyük borcun ardından özelleştirmeler ve kamu mallarının tasfiyesiyle ortaya daha karanlık bir tablonun çıktığına işaret etti. Erdoğdu, “Burada yol yokken, su yokken, elektrik yokken siz vardınız. Sizin bir yaşam kurduğunuz bu alanlar bugün devleti yönetenler tarafından yerli-yabancı zenginlere pazarlanmaya çalışılıyor. Bu yıkım siyasetine karşı bizler siz değerli yurttaşlarımızla birlikte her platformda sonuna kadar direneceğiz, sizlerin hakkını şartlar ne olursa olsun arayacağız” dedi. 

Atalay: Konuya ilişkin çözüm önerilerimiz hazır

Erdoğdu’nun konuşmasını Sarıyer Belediyesi Teknik Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay’ın konuşması izledi. Atalay, Sarıyer Belediyesi’nin kentsel dönüşüme bakış açısını ele aldığı ve Sarıyerlilerin hiçbir şekilde mağdur edilmeden dönüşümün gerçekleştirilmesine vurgu yaptığı konuşmasına, “2009’dan bu yana konuya ilişkin çözüm önerilerimiz hazır” cümlesiyle başladı. Teknik ve rakamsal bilgilerle devam ettiği konuşmasında Atalay, Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’nde tapu tahsis belgeli bina sayısının fazlalığına dikkat çekerken, hiçbir belgesi bulunmayan yapı sayısının da bir hayli fazla olduğunu belirtti. Atalay şunları söyledi: “Mahallemizin yanı başında, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yer alıyor. Maslak ve Levent gibi iş merkezlerine, ana arterlere çok yakın. Kıyıya, yani boğaz hattına çok yakın. Dolayısıyla burası bütün gözlerin üzerinde olduğu bir bölge. Fakat bir şansımız, bir avantajımız var, o da 1/1000 ve 1/5000’lik planlarının yapılmamış olması. Neden? Çünkü planlar ilçe belediyesince yapıldığı ya da ilçe belediyesine sorularak yapılacağı zaman, dönüşüm çok kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir nitelikte.”

“Toplumsal bilinç ve dayanışmayla aşamayacağımız sorun yok”

Konuşmasının ilerleyen bölümlerinde, projeksiyon ekranındaki planlar eşliğinde yurttaşlara bilgi veren Atalay, konuyu Derbent için hazırlanan yerinde dönüşüm planı üzerinden aktararak, yurttaşların ezilmediği, ötelenmediği, insanca barınma ve yaşama haklarına sahip olduğu, sağlıklı, kaliteli binalarda yaşadığı bir kentsel yapılanmanın özetini sundu. Sarıyer’de örgütlülüğün gelişmiş olduğunun altını çizen Başkan Yardımcısı Atalay, “Bu çok önemli. İlçemiz, diğer ilçeler tarafından örnek gösteriliyor. Sarıyer’de sivil toplum kuruluşları çalışıyor, dernekler çalışıyor. Bundan ötürü biz de diyoruz ki: Derneklerden kesinlikle ayrılmayın, münferit davranmayın. Çok güçlüyüz. Toplumsal bilinç ve dayanışmayla aşamayacağımız sorun yok” diye konuştu.

Toplantının son bölümlerinde hukukçular ve şehir plancıları yurttaşlara ayrıntılı bilgiler aktardı. Ardından soru-cevap kısmı gerçekleştirildi. Toplantı, mahalle halkından söz alanların düşüncelerini katılımcılarla paylaşmasıyla sona erdi. 
 

Fotoğraf Galerisi