Mustafa Kemal Atatürk

İSTANBUL’UN EN BÜYÜK DOĞA HAREKETİNİ BAŞLATIYORUZ…

Sarıyer Belediyesi, İstanbul’un en büyük en kapsamlı doğa hareketini 8-9 Eylül’de Türkiye ve dünyanın en etkili çevreci STK’larıyla birlikte Sarıyer Kilyos’ta başlatıyor. Çevre Koruma ve Kontrol ve Kültür Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği etkinlikte; vegan kek yapımından, Kumdan Sanat’a, Kum Zambakları’ndan, doğa için pedala, Greenpeace ile iZEV Vakfı'nın kıyı temizliğinden, konserler ve atölyelere kadar tüm çevreci eylemler yer alacak.
17 Ağustos 2018 / 17 Ağustos 2018

Sarıyer Belediye’si 2. Kilyos Çevre ve Sanat Günleri içinde yer alacak etkinlikte Kumda Sanat ve Kum Zambakları festivalleri de yapılacak.

Sarıyer, Kilyos’ta gerçekleşecek ve iki gün sürecek festival kapsamında çevre aktivistleri, ressamlar, heykeltıraşlar, öğrenciler ve sanatseverler doğa için bir araya gelecek. 

Çevre ve Sanat Günleri kapsamında gerçekleştirilen Kumda Sanat Festivali’nde kumlar, sanatçılar tarafından birer sanat eserine dönüştürülecek. Her yıl farklı temalarla yapılan ve Kilyos sahilinde bulunan kumların sanatla buluşarak hayat bulduğu festivalin bu yılki teması ise ‘Doğa ile dayanışma’ olacak. Çevre ve Sanat Günleri kapsamında Sarıyer’e bağlı köylerde nesli hızla tükenmekte olan “Kum Zambaklarını” koruma altına almak için “8. Kilyos Kum Zambakları Festivali” de düzenlenecek. Festivale çeşitli çevre dernekleri de destek verecek.

 

DOĞA İÇİN PEDAL ÇEVİRECEKLER

 

Festival kapsamında " Doğa İçin Pedal Çevir" sloganıyla bir bisiklet turu da düzenlenecek. Çevrenin ve doğanın korunması ile ilgili olarak farkındalık oluşturmak amacıyla Bisikletliler Derneği üyeleri ile birlikte düzenlenen bisiklet turuna Sarıyer Belediyesi Ana Hizmet Binası önünden başlayacak ekip Kilyos Sosyal Tesisleri’ne kadar pedal çevirecek.

 

YIKILMAK ZORUNDA OLAN ZİHİNLERDEKİ DUVAR

 

Festival kapsamında ‘Yıkılmak Zorunda Olan Zihinlerdeki Duvar’ diyen İZEV öğrencileri deniz ve çevre kirliliğine dikkat çekmek amacıyla Greenpeace ile kıyı temizliği yapacak. Gönüllülerle birlikte Kilyos Sahili’nde temizlik yapacak İZEV’li gençler kirliliğe dur diyecek.

 

AHŞAP HEYKELLER GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR

 

Etkinlikler boyunca 2. Sarıyer Heykel Sempozyumu kapsamında ahşap malzemeleri sanatla bütünleştirmeyi ve özgürleştirmeyi amaçlayan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin ellerinde hayat bulan ahşap heykellerde görücüye çıkacak. Bu yıl ‘Doğa ile Barışık İnsan’ temasıyla hayat bulan heykeller festival boyunca görülebilecek.

 

ÇEVRECİ FORUMLAR DİKKAT ÇEKİYOR

 

Geri dönüşüm ve doğa savunması anlamında da önemli işlerin yapılacağı festivalde, atıklardan yapılan heykelleri içeren sergiler, iklim değişikliği ve yarattığı tahribatları, Bafa Gölü’nün ekolojik sorunları, doğru nefes teknikleri ve Türkiye’de kum zambaklarının korunmasını konu alan konferanslar ve eko-köy tanıtımları yapılacak. İmza günleri, ekşi mayalı ekmek ve vegan kek yapım atölyesi, atıksız mutfak atölyesi, gıda toplulukları ve kompost atölyesi gibi aktivitelerle de zenginleştirilen festival, sizleri şehir içerisindeki hayatınızdan bir an olsun uzaklaştırarak, alternatif bir yaşam fikri edinmenize yardımcı olacak.

 

ÜCRETSİZ RİNG SEFERLERİ DÜZENLENECEK

 

Etkinlik için ücretsiz ring seferleri de düzenlenecek. İki gün boyunca Hacıosman’dan kalkacak seferlerin saatleri ise şöyle:

 

8 Eylül Cumartesi:

 

Hacıosman Kalkış: 10.00 – 11.00 - 12.00 – 13.00 - 14.00 – 15.00

 

Kilyos Kalkış: 15.00 – 17.00 – 18.00 - 20.00 - 22.00

 

9 Eylül Pazar:

 

Hacıosman Kalkış: 11.00 – 12.00 - 13.00 – 14.00 - 15.00

 

Kilyos Kalkış: 15.00 – 17.00 - 18.00 - 19.00

 

DOĞA İÇİN BEKLİYORUZ….

 

STANT KATILIMCILARI

 1. AKUT
 2. AYDINLIK NESİLLER DERNEĞİ
 3. BAK-TEK(YENİLİKÇİ VE ÇEVRECİ BİYOREMİDASYON TEKNOLOJİSİ)
 4. BELGRAD ORMANI KORUMA GÖNÜLLÜLER DERNEĞİ
 5. BİLİMİN ÇAKIL TAŞLARI
 6. BİSİKLETLİLER DERNEĞİ
 7. BUĞDAY EKOLOJİK YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ
 8. ÇEVKO
 9. DEHA BİYODİZEL
 10. EXİTCOM
 11. EKODOSD
 12. EKOİQ
 13. GREENPEACE
 14. HER DAİM DOSTLAR GRUBU (KIBRIS)
 15. İKLİM İÇİN SES VER - 350 TÜRKİYE
 16. KOKOPELLİ ŞEHİRDE
 17. KOZMOZ HEYKEL SERAMİK ATÖLYE
 18. KİLYOS DOĞAL ÇEVRESİNİ KORUMA VE ÇEVRE KÜLTÜRÜNÜ GELİŞTİRME DERNEĞİ
 19. KİLYOS KUMDA SANAT ÇALIŞMA GRUBU
 20. KUZEY ORMANLARI DERNEĞİ
 21. KÖSTEBEK KOLLEKTİFİ ORGANİK ÜRÜN STANDI
 22. PAGÇEV
 23. ROTARY 2420.  BÖLGE VAKFI - SARIYER ROTARY KULÜBÜ
 24. SARIYER GİRİŞİMCİ KADINLAR KOOPERATİFİ
 25. SAGEM
 26. SARIYER KENT KONSEYİ
 27. TAP
 28. TREND DK
 29. TÜRK KALP VAKFI
 30. TURMEPA - DENİZ TEMİZ DERNEĞİ
 31. TEMA
 32. TÜRKİYE ORMANCILAR DERNEĞİ
 33. TÜBİSAD (BİLİŞİM SANAYİCİLER DERNEĞİ)
 34. YENİ İNSAN YAYINEVİ
 35. YERYÜZÜ DERNEĞİ
 36. YEŞİL DÜŞÜNCE DERNEĞİ
 37. EKOHARİTA

 

PROGRAM İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

 

 

 

 

Fotoğraf Galerisi