Mustafa Kemal Atatürk

ŞİMDİ SIRA BABALARDA

Sarıyer Belediyesi ve AÇEV işbirliğinde uygulanan ‘Baba Destek Programı’ ile, babalara çocukların hayatındaki önemi ve aile içindeki rolleri anlatılarak anne ile işbirliği yapmaları sağlanıyor.
02 Mayıs 2017 / 02 Mayıs 2017

Sarıyer Belediyesi Gündüz Bakım Evi’nde eğitim gören çocukların babalarına Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) tarafından bilinçlendirme programı uygulanıyor. 10 hafta sürecek olan ‘Baba Destek Programı’nın amacı, demokratik bir aile ortamının yaratılması ve bu sayede çocukların varolan kapasitelerini en üst düzeyde gerçekleşmelerini sağlamak.

 

Program nasıl uygulanıyor?

 

Anne eğitimlerine katılan annelerin taleplerinden ve babaların çocukların gelişimindeki öneminden yola çıkarak geliştirilen program 15’er kişilik baba gurupları oluşturularak, haftada bir gün 2 saatlik oturumlar halinde uygulanıyor.  Her hafta farklı bir konunun işlendiği uygulamada; ‘babanın çocuk gelişiminde rolü, aile tutumları, çocuğu dinleme ve anlatma, olumlu davranış geliştirme, çocuğun bilişsel, sosyal, duygusal, fiziksel ve cinsel gelişimi, okul-arkadaşlar ve baba, çocukla kaliteli zaman geçirme ve oyun, yaşam zorlukları ve baba, çocuğun sorumluluk kazanması ve cinsel sağlık’ gibi konular masaya yatırılıyor. Daha sonra babaların eşlerine de iki oturum yapılarak program annelere de ulaştırılıyor. Çayırbaşı Çocuk Gündüz Bakımevi’nde başlayan eğitim sırayla diğer şubelerde de devam edecek.

 

Babalardan neler bekleniyor?

 

Babaların çocuklarıyla daha yakın ve sıcak ilişkiler kurması, çocukla vakit geçirmesi, dinlemesi ve çocuk gelişiminde aktif rol oynamaları, aile içinde daha demokratik davranışlar sergilemeleri. Çocuğun gelişimine uygun beklentiler içine girmesi, birlikte zaman geçirmesi ve yakın ilişki içinde olması. Çocuklarının okul süreçlerini takip edip destek vermesi.

Fotoğraf Galerisi