Mustafa Kemal Atatürk

Sarıyer Belediyesi’nden esnaflara Portör Muayene hizmeti

Sosyal belediyecilik anlayışıyla toplum sağlığı odaklı çalışmalar yürüten Sarıyer Belediyesi, esnaf odaları ile birlikte Sarıyer’deki binden fazla esnafa yönelik Portör Muayene Hizmeti başlattı.
23 Mart 2011

Sosyal belediyecilik anlayışıyla toplum sağlığı odaklı çalışmalar yürüten Sarıyer Belediyesi, esnaf odaları ile birlikte Sarıyer’deki binden fazla esnafa yönelik Portör Muayene Hizmeti başlattı.

Gıda sektörü başta olmak üzere esnaf-müşteri temasının yoğun olduğu alanlarda çalışanların muayene edilmesi ve denetlenmesinin amaçlandığı Portör Muayene Hizmeti, Sarıyer Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’nde görev yapan sağlık personeli tarafından yürütülecek.
 
Sarıyer Halk Eğitim Merkezi’nde, Portör Muayene Hizmeti’nin ayrıntılarının kamuoyuna aktarıldığı basın toplantıda konuşan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer’de binden fazla esnafa ulaşmayı hedeflediklerini ifade ederek, “Vatandaş memnuniyetini en üst seviyeye çıkararak Sarıyer’de toplumun yaşamına sağlıklı bir şekilde devam etmesini amaçlıyoruz” dedi.
 
Belediye Başkanı Şükrü Genç, Sarıyer’deki bütün esnaflara verilecek Portör Muayene Hizmeti’nin binlerce esnafı ve yüz binlerce vatandaşı yakından ilgilendirdiğinin altını çizerek, uygulamanın özellikle gıda sektöründe çalışanların sağlık durumlarının kontrol altında tutulması, bulaşıcı hastalıkların yayılmasının engellenmesi ve sağlık açısından doğacak sıkıntıların toplumun geneline yayılmasının önüne geçilmesi noktasında önemli avantajlar sağlayacağını söyledi.

   

   

Birçok esnaf odasının temsilcileri, esnaflar ve uzman hekimlerin katıldığı bilgilendirme toplantısında Sarıyer Belediyesi’nin başlattığı uygulamadan memnun olduklarını söyleyen Türkiye Lokantacılar Federasyonu Başkanı Sayit Karabağlı, Sarıyer Belediyesi’nin bu hizmet ile önemli bir kamu hizmetini esnafları maddi külfetin altına sokmadan çok uygun koşullarda hem de esnafın ayağına getirdiğini vurgulayarak, “Başta Belediye Başkanı Sayın Şükrü Genç olmak üzere bu uygulamanın içinde yer alacak herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.
 
Portör Muayenesi’nin ne anlama geldiğini anlatan Uzman Doktor Ali Özgümüş, hastalığa neden olan bakteri, virüs gibi etmenleri taşıyan ve çevresine yayan kişilere portör dendiğini belirterek, Portör Muayenesi’nin esnafların kendi sağlıklarının yanı sıra hem ailelerinin hem de temasta bulundukları müşterilerin sağlığını korumak açısından düzenli olarak yapılması gerektiğini vurguladı.
 
Sarıyer Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’nce yürütülecek Portör Muayene Hizmeti ile gıda sektörü başta olmak üzere esnaf-müşteri temasının fazla olduğu fırınlar, pastaneler, kuaförler, güzellik salonları, eğlence mekanları gibi yerlerde çalışanlara muayene ve gerekli laboratuar tetkikleri düzenli aralıklarla yapılarak esnaf ve çalışanların sağlıklı hizmet vermeleri, vatandaşların da daha sağlıklı ve hijyenik ortamlarda hizmetlerden yararlanmaları hedefleniyor.
 
Portör Muayene Hizmeti, Sağlık İşleri Müdürlüğü’nde oluşturulan gezici ekiple esnaflara gidilerek, esnafların gerekli muayenelerinin yapılması, çeşitli kan ve diğer tetkiklerin laboratuar ortamında yapılması, akciğer filmlerinin çekilmesi ve bu hizmetin düzenli aralıklara sürdürülmesini kapsıyor.
 
Uygulamadan memnun olduklarını ifade eden esnaflar, Sarıyer Belediyesi’nin bu hizmeti, işgücü ve zaman kaybına neden olmadan dükkanlarında verecek olmasının önemli bir avantaj olduğunu belirterek, ayrıca başka kurumlarda 25 TL’ye verilen bu hizmetin kamu hizmeti olarak verilmesinin avantajlarına dikkat çekerek, emeği geçen herkese teşekkür ettiler.
 
Esnaf ve vatandaşların ayrıntılı bir şekilde bilgilendirildiği toplantıya, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcıları Adnan Ayber, Mustafa Tok, bazı birim müdürleri, meclisi üyeleri de katıldı.