Mustafa Kemal Atatürk

SAKEM

 
 

SAKEM Sarıyer Belediyesi’nin  Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesinde sadece kadınlara özel çalışmalar yapmak üzere Şubat 2012’de kurulan ve geliştirilen özel bir çalışma birimidir.

 

SAKEM’in öncelikli amacı,  kadınların maruz kaldıkları ayrımcılıklarla mücadele etmek,  kadınları ve çocukları şiddetten korumak ve kişiye özel çözümler üretebilmektir. 
 

Yaşadığımız toplumda kadınların ve çocukların aile içinde ve dışarıda karşılaştıkları şiddet ivedilikle çözüme kavuşturulmayı beklemektedir.  Bunun için halkımızın en kolay ulaşabildiği yerel yönetimlere büyük sorumluluk düşmektedir. SAKEM, yasal görevlerinin yanı sıra üzerine aldığı bu sorumluluk bilinciyle kadına yönelik şiddetle ilgili çalışmalar yapmakta ve kadınların güçlendirilmesine yardımcı olmaya çalışmaktadır.

 

  • 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında 300 kadına kahvaltı organizasyonu ve hediye dağıtımı gerçekleştirdik.
  • Yeni doğan bebeklerin kullanımlarına uygun hijyenik mendiller ve dezenfekte ürünlerden oluşan hediye sepetini 50 ailemize ulaştırdık.
  • Doğum yapmış 60 kadına bebek bezi dağıtımı gerçekleştirdik.
  • Kadın Koordinasyon Birimimize gelerek psikolog, pedagog desteği isteyen, maddi yarım ve eşya, kıyafet yardımı talebi olan kadınları ilgili birimlere yönlendirerek destek sağlıyoruz.

 

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü

 

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında

'Kadına Yönelik Şiddeti Önleme ve Arabuluculuk' isimli bir panel yaptık. Panelde, Türkiye'de ve dünyada kadına yönelik şiddetin ulaştığı nokta, şiddeti oluşturan nedenler, şiddetle mücadelede izlenmesi gereken politikalar konuşuldu; arabuluculuk hakkında bilgilendirme yapıldı.

 

 

“Ev Ziyareti Temelli Aile Rehberliği Programı”

Sarıyer Belediyesi, Bernard van Leer Vakfı, Boğaziçi Üniversitesi iş birliği ile oluşturulan ve bu yıl ilkini Ayazağa Mahallesi’nde gerçekleştireceğimiz bu program ile yeni doğum yapmış kadınların güçlendirilmesi, sağlıklı anne bebek iletişimi hedeflenmektedir.

 

Pedagog Dr. Sevil Yavuz ile Travmasız Mutlu Çocuk Yetiştirmeyi konuştuk

Pedagog ve klinik psikolog Sevil Yavuz’un çocukluk döneminde oluşan travmalar ve tedavi yöntemlerini paylaştığı bu söyleşide 0-3 yaşın çocuk gelişimindeki önemi vurgulandı.

Söyleşiye katılan aileler çocuklarıyla ilgili sorunlarını paylaşarak uzmanımızdan bilgi ve yönlendirme desteği aldılar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Kadın Koordinasyon Birimi olarak ayrıca;

 

1- 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında 300 kadına kahvaltı organizasyonu ve hediye dağıtımı gerçekleştirdik.

 

2- Yeni doğan bebeklerin kullanımlarına uygun hijyenik mendiller ve dezenfekte ürünlerden oluşan hediye sepetini 50 ailemize ulaştırdık.

 

3- Doğum yapmış 60 kadına bebek bezi dağıtımı gerçekleştirdik.

 

4- Kadın Koordinasyon Birimimize gelerek psikolog, pedagog desteği isteyen, maddi yarım ve eşya, kıyafet yardımı talebi olan kadınları ilgili birimlere yönlendirerek destek sağlıyoruz.