Mustafa Kemal Atatürk

Yaşlı Gündüz Bakım Evi

Yaşlıları gün boyu misafir edip, tecrübelerini çocuklara aktarma fırsatı veren proje: Yaşlı Gündüz Bakım Evi.
 
Ord. Prof. Dr. Fahrettin Kerim Gökay Yaşlı Gündüz Bakımevi/ Kreşi adı verilen bina Bahçeköy’de ve 15 kişi kapasiteli. Binanın, bir tarafında “Semt Evi”, bir tarafında “Çocuk Gündüz Bakımevi” ve “Yaşam Evi” bulunuyor. Sarıyer Belediyesi bu proje için atıl durumdaki bir binayı prefabrike sistemle tadil etti.
 
 
YAŞLI GÜNDÜZ BAKIM EVİ'NDE SİSTEM NASIL İŞLİYOR?:
 
Bu hizmetten yararlanmak isteyen 60 yaş üstü yaşlılar, Yaşlı Gündüz Bakım Evi'nde sabah saatlerinden akşam 5'e kadar misafir ediliyor. Onları binada sertifikalı bir belediye personeli karşılıyor.
Gün boyu yemek hizmeti bulunan tesiste, (Kahvaltı, Öğle ve Akşam yemekleri) biri kadınlar için iki dinlenme odasının yanı sıra, hizmet ve hobi odası da mevcut.
 
YAŞLI BURSU
 
Ayrıca, Yaşlı Kreş Evi’nde, yaşlıların ürettiği resim, tasarım, dikiş, patik, tespih v.b. ürünlerin satışı da, yine ihtiyaç sahibi çocukların eğitimine, “Yaşlı Burs”u olarak dönüyor.
 
 
 
 
Böylece, yaşlılar bir taraftan üretip gelir elde ederken, diğer taraftan deneyimlerini çocuklara aktarma imkânı buluyorlar. Çocuklar ise ilgilendikleri branşın uzmanı bir yaşlının deneyimden yararlanırken, öte taraftan burs imkânına da sahip oluyor.
 
Yaşlılardan sadece yemek hizmetine karşılık sembolik bir ücret alınırken, Yaşlı Kreş Evi’nden şehit ve gazi yakınları iskontolu yararlanabilecek.
 
2017 YILI ÜCRET TARİFESİ
GÜNLÜK
HAFTALIK
AYLIK
Kişi
22.50 TL
112.50 TL
450.00 TL
Eş/Kardeş İndirimi(%25)
17.00 TL
84.00 TL
337.50 TL
Şehit, Gazi ve Aileleri
17.00 TL
84.00 TL
337.50 TL
Harp Malulü ve Gaziler
17.00 TL
84.00 TL
337.50 TL
 
Yaşlı Kreş Evi’ndeki, yaşlılar, düzenli olarak doktor ve psikolog kontrolünde tutulurken, ayda bir kez hamam olmak üzere, spor tesisleri ve her tür aktiviteden yararlanabiliyorlar. Yine yaşlılar, belli aralıklarla tiyatroya ve geziye götürülmektedirler. Yapılan protokol ile yaşlılar atlı terapilerden yararlanabilecekler.
 
Sistemden kısa süreli yararlanmak isteyen yaşlılarımız da günlük, hatta saatlik hizmet alabilecekler.
Projenin ilerleyen süreçte, engelli ailelere ve yaşlılara hizmet eden Yaşam Köyü’ne dönüştürülmesi planlanıyor.
 
(*) Sarıyer Belediyesi daha önce de engelli çocukları gün boyu ev sahipliği yapan EÇADEM ve  “Çocuk Gündüz Bakımevi/Kreşi” gibi özgün projeleri uygulamaya almıştı.
 
 
İletişim: 0212 226 2372